אודות רפי (רפאל) אלדור

רפי אלדור – מראשוני חברי הסגל במרכז הבינתחומי בהרצליה, ראש בית הספר לכלכלה בו, מבכירי הכלכלנים בישראל. בלימודיו באוניברסיטת הרווארד זכה להיות תלמידם של מספר חתני פרס נובל. אלדור ייבא את העקרונות שלמד בחו"ל אל מערכת ההשכלה הגבוהה בארץ והיה חלוץ בכל הנוגע להקניית ידע מעשי לסטודנטים. אחד מספריו, אופציות, חוזים עתידיים וניהול סיכונים, משמש אלפים רבים של אנשי מקצוע וסטודנטים, ונכלל בסילבוס של קורסים אקדמאים שונים. זהו הספר היחיד שהבורסה לניירות ערך הוציאה לאור והוא מגלם את גישתו של אלדור – חיבור הידע התיאורטי לנעשה בשוק. רפאל אלדור מגשים את החיבור הזה גם על ידי חדר המסחר שהקים בקמפוס במרכז הבינתחומי, המאפשר לסטודנטים לסחור בפועל וליישם את התאוריות שהם לומדים.

חייו המוקדמים

רפי אלדור גדל בתל-אביב, בה גם נולד. הוא למד בבית ספר היובל בת-אביב ולאחר מכן בניצנים ובאהל שם, שניהם ברמת-גן. ממחזור בית הספר עליו הוא נמנה יצאו בוגרים רבים ללימודים גבוהים וליחידות מובחרות. בצבא שירת כפקח טיסה.

עבודה מעשית

דרכו האקדמית של אלדור שזורה בדרכו המעשית והן מזינות זו את זו, ומדגימות הלכה למעשה את גישתו – חיבור המחקר האקדמי לעבודה מעשית. לאחר סיום הדוקטורט בהרווארד חזר לארץ ומילא מגוון של תפקידים בכירים: מנהל מחלקת פיתוח בבנק דיסקונט, יו"ר הדירקטוריון והמנפיק לבורסה של החברה מנופים פיננסיים בישראל, הקים חברות ניהול כספים בעזרתה של קרן נאמנות ושל ניהול תיקי השקעות, היה חבר דירקטוריון בחברות שונות. לאחר עשר שנות עשייה עבר אלדור מניהול ליעוץ. בכך הוא עוסק גם כיום. ספרו אופציות, חוזים עתידיים וניהול סיכונים, הוא סיכום של ההרצאות שנתן לעובדי הבורסה לניירות ערך קודם שהושק מדד המעו"ף ב-1992. נכון ל-2011 הספר יצא בשמונה מהדורות דפוס וכיום נגיש באינטרנט לכל קורא. אלדור כתב גם את הספר מכשירים פיננסיים, ואת המדריך החדש לבורסה ולשוק ההון. אלדור כתב גם טורים, רשימות ומאמרים שונים בעיתונות, המוכר שבהם הוא הטור היומי שוק המעו"ף – רפי אלדור שפורסם במשך שנים במעריב.

לימודים וקריירה באקדמיה

בזמן שירותו בצה"ל קיבל רפאל אלדור 'צ'ופר' ונשלח ללמוד באוניברסיטת תל-אביב. כילד להורים ללא השכלה רשמית זכה להיות האקדמאי הראשון מבני משפחתו. הוא סיים את לימודי התואר הראשון בכלכלה בהצטיינות והאוניברסיטה העניקה לו מלגה כדי להשלים את לימודי התואר השני והדוקטורט בהרווארד. אלדור זכה ללמוד אצל זוכי פרס נובל, חלקם בתחום הכלכלה: Fischer Black ו- Robert C. Merton המפורסמים בזכות נוסחת Black-Scholes-Merton, כמו כן הוא למד אצל Michael Spence ו-Kenneth Arrow. במהלך תקופה זו למד גם ב- MITוהשלים חטיבה בתחום מנהל עסקים ומימון. הוא חזר לארץ בשנת 1982 והחל מלמד באוניברסיטת תל-אביב את הקורס שווקים פיננסיים, אופציות וחוזים עתידיים, שהיה אחד מקורסי הבחירה הכי פופולריים ב-30 השנים בהן לימד אותו אלדור. כיום הוא מלמד את הקורס הזה במרכז הבינתחומי. באוניברסיטת תל-אביב הוא ממשיך ללמד סמינר בשווקים פיננסיים. אלדור הצטרף אל אוריאל רייכמן בשנת 1994 והיה לאחד ממייסדיו של המרכז הבינתחומי בהרצליה. כיום אלדור מכהן כראש בית הספר לכלכלה ומלמד בו את הקורסים שווקים פיננסיים, אופציות וחוזים, ניהול תיקי השקעות פרקטי וסמינר בשוק ההון. מתוך תחום המחקר של אלדור בולטים שני נושאים המאפיינים את ישראל ושזכו לעניין בין-לאומי: השפעה של נזילות על ני"ע ועל הכלכלה, והשפעת הטרור על הבורסה והכלכלה.

התנדבות ופעילות למען הקהילה

רפי אלדור מכהן, בהתנדבות, למעלה מ-15 שנים כיו"ר ועדת ההשקעות באגודה למלחמה בסרטן ואחראי לניהול הכסף אשר מגיע מתרומות. במרכז הבינתחומי בהרצליה אלדור מקדם את עתיד משותף – פרויקט שבמסגרתו סטודנטים מנהלים קרן השקעות שכל רווחיה מיועדים למלגות לסטודנטים הזקוקים לתמיכה כלכלית.

התמודדות עם מחלת הפרקינסון

בשנים האחרונות רפי מתמודד עם מחלת הפרקינסון בעזרת שילוב של ריקוד סלוני, טאי צ'י, צ'י קונג ושמירה על אורך חיים פעיל ודינמי. אלדור עסוק כיום בהפצת שיטת רפי אלדור לטיפול בתסמיני מחלת הפרקינסון ושיפור אורך החיים בדיוק כפי שחייו של רפי השתפרו.  רפי אף הרצה ב TED X אודות השיטה ומדוע ריקוד משפר את תסמיני מחלת הפרקינסון.


תגובה אחת

 1. אסתר מאייר

  שלומות
  אבי חולה קל במחלת הפרקינסון יוצא שואה המחפש מסגרת לשעורי ריקוד בקרבת רמת גן

  אשמח ליצירת קשר

  בתודה מראש

  אסתי מאייר 0524734757

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *