אופטימיות וחיים פעילים כטיפול למחלת הפרקינסון – קצת צחוקים ואופטימיות

אופטימיות וחיים פעילים כטיפול למחלת הפרקינסון – קצת צחוקים ואופטימיות
דרג את הפוסט


נשאלתי אתמול, כאשר נשאתי דברים בסיומו של קורס נוסף, שישי במספר, ב"עזרה למרפא" בבני ברק של מתמודדים עם מחלת הפרקינסון ובני זוגם, "כיצד אני יכול להיות אופטימי, כאשר אני מתמודד עם מחלת הפרקינסון, מחלה פרוגרסיבית – מוטורית וקוגניטיבית". יתר על כן, יידוע כי ב – 200 שנה האחרונות (מאז שזוהתה המחלה על ידי הרופא הבריטי ד"ר ג'יימס פרקינסון) לא נמצאה תרופה למחלה, אלא, רק מענה זמני לחלק מהסימפטומים של המחלה.
אותו נושא עלה בטקס הפתיחה של קונגרס הפרקינסון העולמי בפורטלנד. בקונגרס הוקרן הסרט "כנגד כל הסיכויים", שזכה במקום הראשון לכ-6 מיליון צפיות ברשתות החברתיות, ובסופו אני אומר "שאני ארקוד עד שתמצא תרופה למחלה".
תשובתי נחלקת למספר סעיפים כדלקמן:
ראשית, אופטימיות ושמחת חיים זה שם המשחק. צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה, ליהנות מההווה כמות שהוא. ליהנות ממה שניתן לעשות בהווה, מבלי לחשוב על העבר ועל העתיד. כפרופסור ואיש אקדמיה אני משתכנע מההסבר המדעי המובא להלן.
שלוש עובדות צריכות להגביר את האופטימיות של המתמודדים:
1. בעקבות פיצוח הגנום האנושי נעשתה קפיצה מדעית וקיימת ציפייה, כי למספר רב של מחלות ובכללן הפרקינסון, יימצא פתרון בעתיד הקרוב. כידוע, החל ניסוי של 60 איש שאובחנו כחולי פרקינסון, קבלו חיסון כנגד החלבון (אלפא-סינוקלאין) שעולה למוח והורג את התאים המייצרים את המוליך העצבי הדופמין וכך נגרמת מחלת הפרקינסון. לאחר החיסון אמורים להתפתח נוגדנים בגוף החולים כנגד העלייה והייצור של עודפי אלפא סינוקלאין. קיימים ניסויים מדעיים נוספים שיעזרו במציאת הפתרון למחלת פרקינסון.
2. בשנים האחרונות עולה מתוך נתוני ה FDA – סוכנות האישורים של התרופות האמריקאיות, כי מאשרים בכל שנה יותר תרופות חדשות לגמרי מאשר בעשורים הקודמים.

3. הנתון האחרון הוא כלכלי פיננסי – יש יותר רכישות במיליארדי דולרים של חברות שמייצרות תרופות או מתכוונות לייצר תרופות חדשות לגמרי – וכך מושקע כסף גדול בתחום זה של מחקר וייצור תרופות חדשות. הדוגמאות האחרונות הן 1.1 מליארד דולר בעבור נוידרון הישראלית ו- 11.3 מליארד דולר הוא המחיר בו נרכשה חברת פרמה המייצרת תרופה ביולוגית לחלק ממחלות הסרטן. מתוך שלוש המגמות הללו אני בטוח כי לחלק מהמחלות הכרוניות יימצא פתרון בעתיד הלא רחוק.

עלי להוסיף ולומר, כי מתוך ניסיוני האישי, כאשר אובחנה אצלי המחלה בשנת 2008, נודע לי שהפרקינסון שאובחן הוא מהסוג הקשה יותר , שבו הגוף נוקשה וקשיח (אי תזוזה בידיים ובגפיים) והתחזית נתנה לי תוחלת של 5 שנים עד להיותי סיעודי. בינתיים עברו כמעט 10 שנים, ולשמחתי אני עדיין עובד ורוקד את החיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *