ההבדלים בין גברים לנשים בראי האבולוציה

ההבדלים בין גברים לנשים בראי האבולוציה
דרג את הפוסט

תהליך האבולוציה מתייחס בדרך כלל למין האנושי באופן כללי, ודיונים רבים אינם מתייחסים להבדלים שבין גברים לנשים, אולם חוקרים ממכון ויצמן גילו לאחרונה כי קיימים הבדלים משמעותיים בין המינים בתהליך האבולוציוני. אמנם יש בתהליכים הללו תלות הדדית, אולם השוני ביניהם הוא ככל הנראה הסיבה בעטיה קיימים הבדלים בין גברים ונשים בכל הנוגע לאופן התגובה לתרופות או לסיכון לחלות במחלות כגון פרקינסון וכדומה.

החוקרים, פרופ' פיטרוקובסקי וד"ר גרשוני מן המחלקה לגנטיקה מולקולרית שבמכון ויצמן, התבססו על מחקרים קודמים שעסקו בשכיחות של מחלות מסוימות בקרב גברים ובקרב נשים. במסגרת המחקר הצליחו פרופ' פיטרוקובסקי וד"ר גרשוני לזהות 6,500 גנים בהם התקיימו פעילויות מוטות כלפי אחד מן המינים. כך נמצא כי מוטציות בגנים האחראים על ייצור זרע מועברות ללא הפרעה לדורות באים דווקא משום שהן מתבטאות רק בגברים. באופן דומה, אבולוציה של גנים האחראיים על בנייה וכיווץ שרירים מתבטאת יותר אצל גברים ואבולוציה של גנים האחראים על אגירת שומן מתבטאת יותר אצל נשים.

חולשתה של הברירה הטבעית

החוקרים ניתחו את הנטייה של מוטציות להצטבר באוכלוסייה, ומצאו כי הברירה הטבעית אינה יעילה במצבים מסוימים. כך למשל מוטציה המזיקה לאדם או רפי אלדור - נשים מול גבריםמסכנת אותו יכולה לעבור אל הדור הבא ללא הפרעה פשוט משום שהיא מועברת על ידי המין האחר. ככל שגן מסוים היה ספציפי לגברים או לנשים, כך יעילות מנגנון הברירה הטבעית פחתה, ולמעשה בקרב זכרים נמצא כי הברירה הטבעית נמוכה אפילו יותר.

מה הסיבה לכך? אחת ההשערות היא שבמינים רבים, וגם אצל האדם, הזכר יכול להביא לעולם מספר רב של ילדים בעוד שהנקבה יכולה ללדת רק מספר מצומצם יחסית. לפיכך, אולי, שגשוג המין תלוי יותר במספרן של הנקבות המתרבות ופחות ממספרם של הזכרים המתרבים, ועל כן כאשר מדובר בגנים המזיקים לזכרים, השפעתם על הברירה הטבעית קטנה יותר.

הבדלים נוספים בתהליכי הברירה הטבעית נמצאו באיברים כגון המוח, הלב והכבד, בתהליכי ספיגת סידן בעצמות, ומכאן ככל הנראה נובעת העובדה כי גברים נוטים לחלות יותר מנשים במחלת פרקינסון, ואף בגילאים צעירים יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *