הקשר בין פרקינסון לכאב מוסקולוסקלטלי

הקשר בין פרקינסון לכאב מוסקולוסקלטלי
דרג את הפוסט

מחקר רפואי שנערך לאחרונה בטיוואן מצא כי חולי פרקינסון, ובפרט גברים בגיל העמידה אשר סובלים מפרקינסון, הם בעלי נטייה גבוהה יותר לפתח מאפיינים קליניים של כאבים מוסקולוסקלטליים.

מהו כאב מוסקולוסקלטלי?

כאב מוסקולוסקלטלי (Musculoskeletal Pain) הינו כאב שרירים המאופיין בתחושות התכווצות, ואשר בדרך כלל נלווים אליו סימפטומים נוספים, כגון רגישות שרירית, מוגבלות בטווח תנועת המפרקים, עיוות בעמוד השדרה, הפרעה בהליכה וביציבה ועוד. הסיבה הנפוצה ביותר לכאבים מוסקולוסקלטליים היא עומד יתר שמופעל על השרירים, למשל בעקבות מאמץ ממושך בתנוחה לא נוחה או בתנועות שחוזרות על עצמן לאורך זמן. לעיתים ניתן לחוש כאבים מוסקולוסקלטליים גם כתוצאה מפציעות ספורט. כעת, כאמור, המחקר שנערך בטיוואן נמצא כי חולי פרקינסון הם בעלי סיכון מוגבר לכאבים מוסקולוסקלטליים.

אודות המחקר

במחקר נעשה שימוש בנתונים מתוך מאגר מידע ענק הכולל פרטי מידע אודות כלל אוכלוסיית טיוואן, שמתוכו נדגמו באופן אקראי מיליון אנשים. מתוכם זוהו 490 חולים בגילאי 50 ומעלה אשר אובחנו כחולים במחלת הפרקינסון בין שנת 2000 לשנת 2005. מתוכם, 199 חולים פיתחו כאבים מוסקולוסקלטליים לאחר שאובחנו כחולי פרקינסון. בקבוצת הביקורת נכללו 1960 אנשים שלא היו חולים בפרקינסון, אשר נבחרו באופן אקראי בהתאמה למקרי הפרקינסון בפרמטרים של מועד היארעות המחלה, גיל ומין. שתי קבוצות המחקר נבדקו באופן קבוע עד לסוף שנת 2007.

כאב שרירים

תוצאות המחקר

על פי ממצאי המחקר, שיעורי ההיארעות של כאבים מוסקולוסקלטליים בקבוצת חולי הפרקינסון היה גבוה באופן משמעותי משיעורם בקבוצת הביקורת, כאשר יחס הסיכונים היה 1.31. המשמעות היא שמחלת הפרקינסון נמצאה קשורה באופן מובהק סטטיסטית לעלייה בסיכון לכאבים מוסקולוסקלטליים בכלל המינים והגילאים, כאשר ברמת הסיכון הגבוהה ביותר היום גברים חולי פרקינסון בגיל העמידה ולאחר מכן גברים מבוגרים חולי פרקינסון. משמעות המחקר היא בהדגמתו כי קיים קשר מובהק בין מחלת הפרקינסון לבין פיתוח כאבים מוסקולוסקלטליים, בפרט כאשר החולה הוא גבר בגיל העמידה. לפיכך מוטב כי רופאים ומטפלים יגבירו כבר כעת את ערנותם כלפי כאבים מוסקולוסקלטליים בקרב חולי פרקינסון, ויתכן אף שיצטרכו לבצע התערבות מוקדמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *