מחקר חדש מגלה: חולי פרקינסון מעדיפים טיפולים מכניים תומכים

מחקר חדש מגלה: חולי פרקינסון מעדיפים טיפולים מכניים תומכים
דרג את הפוסט

הטיפול במחלת הפרקינסון בשלביה המתקדמים כולל כיום טיפולים פומיים (כלומר, מתן תרופות דרך הפה, באופנים כגון בליעת כדורים, סירופים או משאפים), טיפולים מכניים כגון גירוי מוח עמוק (DBS) או עירוי מתמשך אל התריסריון באמצעות משאבה ניידת. מחקר שבוצע לאחרונה בארה"ב בחן את העדפותיהם של מטופלים חולי פרקינסון לגבי אפשרויות טיפוליות שונות, מתוך מטרה לכמת את ההעדפות הללו וליישם אותם בהתאמת טיפולים עתידיים.

אופן המחקר

המחקר כלל 401 מטופלים מכל רחבי ארה"ב, אשר ענו על סקר מקוון באינטרנט בו הם דירגו את רצונם לקבל טיפולים חלופיים לאלה שהוזכרו לעיל, כאשר הפרמטרים שהשפיעו על תשובות המטופלים היו יעילות הטיפולים, הסבילות ואופן תפיסתם את הטיפולים האלטרנטיביים. לאחר מכן דורגו תשובות המטופלים מהרצוי ביותר עד הרצוי פחות, בכדי לחדד את חשיבותו היחסית של כל מכשיר. לבסוף נבחנו ההבדלים בהעדפות על פי תתי קבוצות מטופלים על פי מאפיינים שונים.

תוצאות המחקר

מן המחקר המקוון עולה כי בהשוואה בין השיפור של היכולת לחשוב בצורה בהירה לבין שליטה מוטורית יומית לאורך שש שעות, פי שניים מן המטופלים העדיפו את הבהירות המחשבתית. לאחר שבוצעה בקרה על היעילות, טיפול שניתן באמצעות משאבה ניידת התברר כמועדף יותר מאשר DBS, ושני סוגי הטיפולים נמצאו עדיפים על פי טיפולים פומיים שכוללים שליטה סימפטומטית לא אפקטיבית.

כמו כן מטופלים רבים הביעו דאגה רבה אודות השפעת המכשירים השונים על הסיכון ללקות בשבץ, לחוות קשיי חשיבה ולהסתכן בניתוח נוירו-כירורגי. מטופלים רבים הביעו עניין בהימנעות מניתוח שמטרתו להכניס סליל אל תוך המוח, יותר מאשר הימנעות מניתוח הכנסת צינורית אל תוך המעי הדק. ראוי לציין גם כי בקרב תתי הקבוצות נצפו העדפות עם הבדלים מסוימים שהיו בעלי משמעות מבחינה סטטיסטית אולם לא מבחינה כמותית.

מסקנות המחקר

המחקר מבהיר את נקודת המבט של המטופלים בכל הנוגע להעדפות טיפוליות באשר לטיפול בשלב מתקדם של מחלת הפרקינסון. ממצאי המחקר עתידים לשמש את קובעי ההחלטות והרגולציה ואף לשפר את אופן התקשורת בין המטופלים לבין המטפלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *