לא בכוח, במוח: שיטות חדשות לטיפול רפואי בפרקינסון

לא בכוח, במוח: שיטות חדשות לטיפול רפואי בפרקינסון
דרג את הפוסט

לאחרונה נפתחה בתל אביב מרפאה חדשנית המנצלת את הידע המתקדם ביותר בחקר המוח ואת הפוטנציאל הפלסטי שלו: מרפאה לתפקודי מוח. במרפאה זו יזכו החולים לקבל טיפול רפואי בו ישולבו טכנולוגיות חדשניות של ניטור וגרייה של המוח, לא פולשניות, בשילוב עם פרוטוקולים התנהגותיים ופסיכולוגיים. מטרתה של המרפאה היא לקדם דרכים חדשים לאבחון וטיפול במחלות כרוניות של המוח. פרקינסון היא אחת מן המחלות שבה ניתן יהיה לטפל בדרכים הללו.

מוח האדם

דרכי הבנה חדשות של פעולת המוח

מזה זמן מה ידוע כי המוח מחולק לאיזורים שלכל אחד מהם משמעות תפקודית אחרת, אולם בשנים האחרונות חלה קפיצת דרך משמעותית אשר העמיקה את הבנת דרכי הפעולה של האיזורים הללו. כיום הרפואה רואה את המוח כמקבץ רשתות משולבות, לכל אחת דפוס פעילות שונה ולפיכך כל אחת מהן מעורבת בדרך כלשהי בפונקציות הבסיסיות של המוח, כגון תנועה, חשיבה ומוטיבציה.

במילים אחרות, המוח אמנם מחולק לאיזורים, אולם לא בצורה מופרדת לפיה כל איזור אחראי על פונקציה מסוימת. למעשה, כל איזור מעורב במספר פונקציות שונות בתלות בהקשר התפעולי שלו וברשת אליה הוא מחובר. הואיל והרשתות הללו עובדות באופן תמידי, מצב המנוחה שלהן הינו משאב בסיסי אשר יכול להיות מופרע במצבי מחלה או קדם-מחלה. בנוסף, חלק מן הרשתות הללו תפקידן לערוך שינויים ברשתות אחרות, כך שיש משמעות גם ליחסים בין הרשתות.

בנוסף, ועל אף שבעבר הייתה נפוצה הגישה לפיה מחלות כרוניות של המוח הן בלתי הפיכות, הידע הנוכחי אודות פעולת המוח חושף כי גם בגילאים מבוגרים המוח האנושי מסוגל להשתנות ולהתאים את עצמו מבחינת המבנה ומבחינת התפקוד. במוח בריא פירוש הדבר שאנו יכולים ללמוד ולהתפתח, אולם במוח חולה זוהי יכולת לפצות ואף לרפא מחלות שונות, בעיקר בשלביהן המוקדמים.

נוירולוגיה מותאמת אישית

המרפאה החדשה שואפת ליישם את האמור לעיל באמצעות טיפול שיאבחן וידגים את הפתולוגיות עבור כל חולה באופן אינדיבידואלי, ותציע טיפולים המותאמים אישית למצבו ויסייעו לשפר את תפקודי המוח באמצעות שינוי של תבנית הפעולה שלו.

בין הטיפולים שניתן יהיה לקבל במרפאה, ואשר עשויים לשקם בין היתר חולי פרקינסון, ניתן למנות גרייה מוחית לא פולשנית, נוירופידבק, טיפול בכאב ועוד.

מקור

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *