נשק חדש נגד פרקינסון: תרופה לסוכרת

נשק חדש נגד פרקינסון: תרופה לסוכרת
דרג את הפוסט

ניסוי ראשון מסוגו אשר נערך לאחרונה בלונדון גילה כי תרופה המוכרת כיעילה בטיפול בסוכרת מסוג 2, סייעה בעצירת התקדמותה של מחלת הפרקינסון. התרופה אמנם לא עצרה לחלוטין את הדרדרות הפרקינסון, אולם הממצאים מאשרים כי בעזרתה ניתן לנהל ואף לשלוט בהתקדמות המחלה.

אופן הניסוי

הניסוי נוהל על ידי ה"יוניברסיטי קולג'" בלונדון. אחד מן החברים בצוות שניהל אותו, פרופסור תום פולטיין, סיפר לרשת BBC כי עד היום טרם נמצאה תרופה שתאט ביעילות את קצב הדרדרת מחלת הפרקינסון. רופאים רבים נוהגים להמריץ את רמת הדופמין במוח באמצעות העלאת מינוני התרופות הקיימות, אולם למרות זאת קיימת החמרה בתסמיני המחלה. לכן אין ספק כי קיים צורך במציאת תרופה יעילה להאטת קצב התקדמות המחלה.

במסגרת הניסוי לקחו חלק 62 חולי פרקינסון אשר המשיכו ליטול את כל התרופות הרגילות שלהם, אולם מחצית מהם קיבלה בנוסף גם תרופת דמה, בעוד המחצית השניה קיבלה תרופה למחלת הסוכרת סוג 2. התרופה, Exenatide שמה, מסייעת לסוכרתיים לשלוט על רמת הסוכר בדם באמצעות השפעה על הורמון GLP-1.

לאחר 48 שבועות נבחנה התקדמות המחלה בכל המטופלים שהשתתפו בניסוי, והממצאים הושוו למצב המחלה של כל המטופלים כפי שאובחן בתחילתו.

ממצאי הניסוי

בתום תקופת הניסוי התגלה כי מצבם של החולים שקיבלו גם את התרופות הרגילות וגם את התרופה Exenatide נשאר יציב, אולם מצב החולים שקיבלו גם את התרופות הרגילות וגם את תרופת הדמה הדרדר. יתרה מזו: שלושה חודשים לאחר שהניסוי הסתיים והטיפול בתרופה הניסויית הופסק, חלק מן החולים שקיבלו אותה עדיין הציגו סימני שיפור ויציבות.

משמעויות הניסוי

פרופסור פולטיין הדגיש כי מדובר בממצאים ראשוניים ובניסוי בהיקף קטן למדי, אולם הוא בכל זאת הצליח להדגים את האפקט היעיל של התרופה הניסויית נגד סוכרת על פרקינסון. באמצעות מחקרי המשך וניסויים עתידיים ניתן יהיה לבחון את יעילותה של התרופה, ובתנאי שהם יצליחו להוכיח שבאמצעותה נבלמת ההידרדרות במחלת הפרקינסון לתקופה של מספר שנים.

מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *