פרקינסון על רחבת הריקודים

פרקינסון על רחבת הריקודים
1

פרופסור רפי אלדור, כלכלן בעל שם עולמי, אשר נחשב למרצה מבוקש באוניברסיטאות בישראל ובארה"ב, החל להרגיש שהוא מזדקן. עייפות השתלטה עליו, דברים שבעבר היו פשוטים הפכו למאומצים ואפילו דיבורו הואט. אלא שזה לא היה הגיל, אלא מחלת הפרקינסון.

כשנבדק אצל נוירולוג, נאמר לפרופ' אלדור שבחמש השנים הקרובות ניתן יהיה להאט את התקדמות המחלה, אולם לאחר מכן יהפוך לסיעודי. כיום, הרבה יותר מחמש שנים לאחר הבדיקה ההיא, אלדור רחוק מלהיות סיעודי. לא שהנוירולוג טעה באבחנה – זהו אלדור שמצא דרך יצירתית להתמודד עם המחלה: ריקוד.

רוקדים עם פרופסורים

רפי אלדור רוקד

את הרעיון שאב מתכנית הטלוויזיה "רוקדים עם כוכבים". אלדור כבר שמע על ריקוד כדרך לבצע פעילות גופנית בזמן המחלה, אולם חשב שאולי יש בזה משהו מהותי יותר. יום אחד נכנס לסטודיו לריקוד – ועלה על הרחבה.

ההתחלה לא הייתה פשוטה. תנועות הגוף הנדרשות בריקוד שונות מאלה שגופו של חולה פרקינסון מוכן לבצע, ואלדור מעיד שבחלק ניכר מן הזמן הוא התקשה לזוז וישב בצד. אולם לאט ובהתמדה, עם תמיכה מחבריו לקבוצה וכשנגד עיניו ניצבת מטרה ברורה, חל בו שינוי משמעותי ומורגש היטב: בעוד שעל פי תחזיות הרופאים מצבו של אלדור היה אמור להדרדר בעקבות מחלת הפרקינסון, מצבו דווקא השתפר ורמת התפקוד שלו עלתה כתוצאה מן הריקוד.

"נפתחו לי החיים מחדש", אומר אלדור, שמרגיש היום נהדר למרות המחלה, וממליץ לחולי פרקינסון נוספים להתחיל ללמוד ריקוד. הוא עצמו רוקד בין היתר צ'ה-צ'ה-צ'ה, סלסה וטנגו, ואף סגר מעגל כאשר רקד עם הרקדנית אנה ארונוב אשר כיכבה בתכנית שבעקבותיה עלה רעיון הריקוד בדעתו.

צעד קדימה

אלדור מספר שהריקוד שיפר אצלו הן את המוטוריקה והן את המוח, עד כדי כך שיש כאלה שלא מאמינים כשהוא מספר שהוא חולה פרקינסון. "הריקוד הפך אותי לשמח יותר", הוא טוען.

כיום מנסה אלדור להפוך את התגלית האישית שלו לנחלת הכלל. "אני יודע שזה יכול לעזור להרבה אחרים", הוא אומר, פונה לארגונים למטרת גיוס כספים למחקר ומעודד פתיחת קבוצות ריקוד לחולי פרקינסון בישראל ובעולם.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *