צעד קדימה בריקוד, שניים אחורה לפרקינסון

צעד קדימה בריקוד, שניים אחורה לפרקינסון
2

פרופ' רפי אלדור, כלכלן ישראלי בעל שם עולמי בתחום ניהול סיכונים, אופציות וחוזים עתידיים, אובחן לפני מספר שנים כחולה פרקינסון. בתחילה, עוד בטרם סיפר את דבר מחלתו למקורביו, החל אלדור לעסוק בספורט באופן אינטנסיבי יותר מבעבר. בין היתר עסק בטאי צ'י, שחייה ופעילות בחדר כושר. אולם הגורם שהשפיע יותר מכל על האטת הדרדרות המחלה הגיע ממקור מפתיע: ריקוד.

הקשר בין פרקינסון לריקוד

הקשר החיובי בין פעילות ספורטיבית לבין שיפור במצבם של חולי פרקינסון ידוע כבר זמן מה. בפרט כשמדובר בריקוד, הדורש מגוון רחב של אפשרויות תנועה ובכך מאלץ את המוח לפתח דרכי התמודדות עם הפעולות הפיזיות, מה שמאט את ההדרדרות בתפקוד הגופני והקוגנטיבי. זאת ועוד – הריקוד מאפשר תהליך מזורז של הבראה ושיקום, משפר את היציבות, את האיזון ושיווי המשקל, הקואורדינציה, המוטוריקה ואף את הזיכרון.

בנוסף לתועלת הבריאותית שמפיקים חולי הפרקינסון מן הריקודים, ניתן למנות גם תועלת רגשית ונפשית. הריקוד מספק עבורם פעילות חברתית ומאפשר מגע ותקשורת הן עם חולים אחרים והן עם בני משפחותיהם אשר משמשים עבורם כפרטנר לריקודים.

רפי אלדור בעיתוןרפי אלדור – כלכלן ורקדן

מצבו הרפואי של פרופ' אלדור מהווה דוגמה ממשית לאפקטיביות הרבה שיש לריקוד על המחלה. לדבריו, לאחר שהחל לרקוד שלוש או ארבע פעמים בשבוע מצבו הבריאותי השתפר באופן משמעותי: הוא הולך ורוקד טוב יותר כיום מאשר בעבר, יציבתו השתפרה וכך גם האיזון וזקיפות הקומה.

עיסוקו בריקוד הוביל לתוצאה מעניינת נוספת: אלדור העלה לרשת סרטון קצר בו הוא נראה רוקד, ובעקבות החשיפה לה זכה קיבל פנייה מארגון "טד" שהזמין אותו להרצות על התמודדותו עם מחלת הפרקינסון בעזרת הריקוד.

כיום אלדור ממשיך לעסוק במחקר ובהוראה, לוקח תרופות מתאימות וממשיך לפזז על רחבת הריקודים.

ממשיכים לרקוד

סיפורו של רפי אלדור, יחד עם מחקרים שמתפרסמים מעת לעת בנושא הקשר בין ריקוד למחלת הפרקינסון, ממשיכים להוות השראה לחולים רבים נוספים והביאו להעלאת המודעות למחלת הפרקינסון ולדרך ההתמודדות הייחודית עימה. ומי יודע, אולי בעתיד הלא רחוק, רומבה, ואלס וטנגו ייכנסו לסל התרופות אותו מקבלים חולי הפרקינסון, כאשר ריקוד יהפוך לחלק מן הטיפול השגרתי שניתן על ידי רופאים ופיזיותרפיסטים.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *